📢📢📢W dniu 11 marca br. uczennice klasy 7a naszej szkoły mogły wziąć udział w spotkaniu warsztatowym dotyczącym profilaktyki raka piersi.⚕️
Zajęcia w formie wykładu i warsztatu, z użyciem fantomach prowadziła pani Katarzyna Legiejew @Fundacja eRAKobiet oraz wykwalifikowana pielęgniarka z Centrum Medyczne Eskulap Pani Karolina Bednarz.
🆘👉🏼Uczennice dowiedziały się, że samobadanie piersi powinnyśmy robić raz w miesiącu, a do menopauzy kobiety powinny przechodzić badania USG, później zaś – badania mammograficzne.
⛑️🩺Pani Katarzyna Legiejew omówiła najważniejsze czynniki ryzyka, objawy nowotworu piersi, diagnostykę oraz profilaktykę.
📢🎗️Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. To częsty temat w mediach i debacie publicznej. Natomiast zaawansowany rak to niestety wciąż temat tabu, dlatego należy mówić o tym głośno. 🫶🏼🫶🏼🫶🏼
Natomiast Pani Karolina Bednarz omówiła tematykę związaną z nowotworem szyki macicy i wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV ) w jego powstawaniu.
👉🏼 Problem raka szyjki macicy nie może być kwestią wstydliwą i unikaną. Świadomość istnienia zagrożenia zakażeniem HPV i jego konsekwencji powinny być częścią rozmów wychowawczych, przygotowujących młodych ludzi do dorosłego życia.
👉🏼Dzięki warsztatom uczennice dowiedziały się, że skuteczność leczenia i wyleczenia zależy od stopnia zaawansowania zmian nowotworowych, a samobadanie oraz badanie cytologiczne jest podstawą profilaktyki raka piersi oraz raka szyjki macicy.
Na zakończenie spotkania uczennice na fantomach mogły nauczyć się jak wykonać samobadanie piersi, by wykryć ewentualne niebezpieczeństwa. Zajęcia te były rodzajem symulacji samokontroli, gdyż należało znaleźć guzki w atrapie piersi.
Otrzymane ulotki, zakładki i zawieszki uczennice zabrały ze sobą do domu, by tam podzielić się zdobytą wiedzą z najbliższymi.